SLOWDOWN
Švaros palaikymas vaiko kambaryje – misija neįmanoma?
2023-05-04
Švaros ir tvarkos išmokstame dar labai anksti vaikystėje - tai vienas svarbiausių įgūdžių. Visi suprantame, kad tai nėra pati mėgstamiausia vaikų veikla, juk mieliau jie užsiimtų žaidimais, būvimu kieme ar kita mėgstama veikla. Tačiau tai yra vienas iš būdų ūgdyti discipliną, bei leisti suprasti vaikui, kad jis net ir būdamas mažas turi šiokių tokių atsakomybių namuose.
Keli patarimai kaip išmokyti vaikus švaros ir tvarkos?
Paprašyti vaiko pagalbos tvarkantis.
Pats svarbiausias ir paprasčiausias būdas vaiką pradėti pratinti prie tvarkymosi - jo paprašyti pagalbos. Juk būdamas mažas jis pats nesupras, kad turi padėti daiktą į vietą, jei jam to nepasakysite ar nepaprašysite. Jei jo neprašysite, ilgainiui jis pradės galvoti, kad tai ne vaikams, tvarkosi tik tėvai.
Pagyrimas
Atlikę gerą darbą ar pasiekę puikių rezultatų darbe visi tikimės kažkokio įvertinimo ar pagyrimo. Lygiai to paties tikisi ir mažylis susitvarkęs savo kambarį ar padėjęs daiktą į vietą. Jei vaikas nesulauks pagirų - jis daugiau to nebekartos.
Leiskite vaikui pasirinkti iš kelių darbų.
Yra labai daug namų ruošos darbų, todėl tikrai galite leisti vaikui pasirinkti ar išnešti šiukšles ar iškrauti indus iš indaplovės. Tokiu būdu lavinsite vaiko savarankiškumą, pasirinkimų laisvę, pasitikėjimą savimi, o taip pat jis žinos už ką yra atsakingas ir kokios yra jo pareigos.
Apdovanokite gražiais žodžiais ir paskatinimu.
Tėvai dažnai daro klaidą papirkinėdami vaiką, už sutvarkytą kambarį siūlydami saldainių, žaislų ar pinigų. Tokia motyvavimo sistema veikia tik kurį laiką. Vėliau vaiko poreikiai išauga, jis pradeda manipuliuoti tėvais reikalaudamas atlygio už kiekvieną smulkmeną. Svarbu vaikus pagirti net ir už menkiausias pastangas, pastebėt, kad kambarys labai gražiai sutvarkytas, kad dabar jame yra žymiai maloniau būti ir žaisti, pasikviesti draugų ir t.t
Tvarkymosi žaidimas.
Suprantama, kad žaisti, žiūrėti filmukus ar užsiimti kita mėgstama veikla yra žymiai maloniau nei tvarkytis. O kodėl nepabandžius tvarkymosi paversti žaidimu? Pavyzdžiui: paprašykite, kad vaikas į vieną dėžę sudėtų visus geltonus žaislus, į kitą - mėlynus. Sulankstytų visas kelnes arba raudonas maikutes per 1minutę. Jei jūsų vaikas hiperaktyvus, nustatykite laikmatį per kurį jis turi nuvalyti kuo daugiau dulkių nuo baldų ir t.t
Ilgainiui vaikas supras savo atsakomybes ir lengviau imsis namų ruošos darbų ir padės tėvams
